Google Pixel XL mı? iPhone 7 Plus mı? Hangisinin kamerası daha iyi?

Samsung’un patlama heyecanı yaratan Note 7’sinden sonra herkes tam meydan Apple’a kaldı demişti ki Google Pixel adını verdiği telefon modelini sundu.

Bu sayfada diğer tüm ıvır zıvır özelliklerden bağımsız olarak telefonların kameraları hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Pixel XL : 12.3 megapiksel f2.0 bir arka kameraya sahip. Dahili jiroskop sabitleme yapıyor. 8mp f2.4 ön kameraya sahip.
Iphone 7 Plus : 2 adet 12 megapiksel f1.8/f2.8 kameraya sahip. Bunların biri geniş açı, diğeri telefoto görevi üstlenmiş. Geniş açı lensinde OIS teknolojisi ile sabitleme yapabiliyor. 7mp’lik f2.2 ön kameraya sahip.

Kamera odaklı telefon tercihi yapanlar için ufak bir karşılaştırma aşağıda sizleri bekliyor. Aşağıdaki fotoğraflar aynı ayarlarda Pixel XL ve Iphone 7 Plus ile çekilmiş. Fotoğrafları CNET’ten aldım. Tam boy izlemek isteyenlerin adresi burası.

FLAŞ

pixelvsiphoneFlaş ile yapılan çekimde iphone 7 Plus’a göre Google Pixel XL daha soğuk renklerle fotoğrafı sunuyor. Fakat beni en çok şarşırtan şey, Google Pixel XL’ın flaşlı çekilmesine rağmen konunun arkasını bu kadar başarılı aydınlatabilmes oldu. Tartışmasız flaşlı çekimin galibi Pixel XL.

DÜŞÜK IŞIK

iphone7plus-googlepixelxl

Cep telefonu ile fotoğraf çekiyorsanız sürekli düşük ışıklı ortamlarda iyi işler çıkarmak zorundasınız demektir. Tripod’a sabitlenmiş telefonlarla yapılan çekimde XL galip.

YEMEK FOTOĞRAFI (MAKRO)

makro-yemek-fotografi

İki kameranın da minimum netleme mesafesinden çekilmiş fotoğraflarda açıkça iPhone galip.

PORTREportre-fotografi-iphone7-pixelxl

Hemen her fotoğrafçının çantasında portre için bir lens bulunur. Alan derinliğinin verdiği heyecanı yaşamak için daha fazla ışık alan lenslere ihtiyacınız vardır. Fotoğraflardan da anlaşılabileceği gibi Google, alan derinliği işini yazılım mühendislerine, Apple ise donanımcılara emanet etmiş. Olmamış Google.

KAMERA AYARLARI (OTOMATİK HDR)

googlepixelxl-vs-iphone7plus

Kamera ayarları konusunda iki markanın da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Pixel XL daha geniş açılı bir fotoğraf bizlere sunduğu için izlemesi biraz daha keyifli.

Sonuç olarak,
Fotoğraf makinesi ve telefon seçimi yaparken kesinlikle üreticilerin sunduğu rakamlara aldanılmaması gerekiyor. Son ürünlere bakarak seçim yapmak daha doğru olacaktır. İki telefon da başarılı fakat kameranın ne amaçla kullanılacağı hesaba katılarak tercih yapılmalı. Ben daha çok insan çekeceğim diyenler iPhone’u, düşük ışıklı fotoğrafların hastaları ise Pixel XL’ı inceleyebilirler.

Yıllardır Android kullanan telefon üreticilerini üzmeyen Google, Pixel atağı ile açıkça ben de varım! demiş.

, , , ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>