İzledim: V For Vendetta

“Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil.”
“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!”

Hani bazı filmler vardır. Birileri gelsin de izleteyim dersiniz. Benim için de mağaradan yeni çıkanlara izlettiğim başlangıç filmlerinden biri V for Vendetta’dır.

v-for-vendetta-poster

2005 yılında ABD ve Almanya ortak yapımıyla bizlere sunulan film 2006’da gösterime girdi. Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin sinemaya uyarlayarak yapımcı koltuğunda oturdukları filmin yönetmeni ise daha önceden Matrix’de yardımcı yönetmenlik yapmış olan James McTeigue. Zaten hatırlarsanız Matrix’in yönetmeni de Wachowski Kardeşlerdi. Alan Moore’un yazdığı, David Lloyd’un çizdiği çizgi romandan beyazperde’ye uyarlanan bir filmdir.

v-for-vendetta-maskesi

Guy Fawkes maskeli halk (filmden)

Ana karekterleri Hugo Weaving (V) ve Natalie Portman (Evey Hammond) oynamıştır. Hugo Weaving’e olan saygımı kat be kat arttırdı bu film. Adamın yüzünü bile görmedik ama…

Film, 2020 yılının İngilteresinde geçmektedir ve diktatör rejime toplumun başkaldırışını bireyler üzerinden anlatmaktadır. 2020 yılının İngiltere’sini günümüzün Türkiye’si gibi düşünebilirsiniz işte. 2012 itibariyle filmin toplam hasılatı 132 milyon dolar civarındadır.

Filmden sonra tüm dünyada Guy Fawkes maskeleri yayılmıştır. Türkiye’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında yurt genelinde Guy Fawkes maskeleri görmüştük hatırlarsanız. Her ne kadar ingilizler için durum farklı olsa da filmden sonra Guy Fawkes isyanların ve otoriteye karşı çıkmanın sembollerinden biri oldu.

Olur da aramızda mağaradan biraz önce çıkanlar vardır diye filmin konusunu detaylandırmayacağım. İlk defa izleyecekseniz elinize bir not defteri ve kalem alın. V’nin ağzından çıkacak cümleleri yazıp cebinize koyun. Daha önceden izleyenler de açıp tekrar izlesin hadi (:

voilà! ın view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villian by the vicissitudes of fate. this visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. however, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin vanguarding vice and vouchsafing.

 

, , , , ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>