Az Adetli Siparişlerde Özel Tasarımın Önemi

Ambalaj sektöründeki büyük işletmeler daha standart, daha lotlu siparişlerin peşinden koşmaya meyillidir. Verimlilik ve performans artışı, setup maliyetlerinin düşürülmesi elbette daha cazip fakat işin bir de küçük işletmeler boyutu var.

Daha az adetli siparişlerden, büyük firmaların yüzüne bile bakmadığı işçilik gerektiren zor işlere oynayan ve katma değeri yüksek ürünlerle ciro yapan küçük işletmeler için ürüne özel tasarımlar geliştirmek onlara yeni pazarlar yaratacaktır. Bu sebeple örneğin oluklu sektörü için levhacı diye tabir ettiğimiz oluklu makinesi olmayan işletmeler daha yaratıcı, daha müşteri odaklı olmak zorundalar.

packYurtdışındaki örnekleri çok fazla fakat ülkemizdeki küçük sanayicilerin en büyük hayali maalesef olması gerektiğinden daha hızlı büyümek. Bu sebeple lüks ambalajın karlılık avantajını ve tasarım ambalajın getireceği müşteri bağlılığını es geçip kolaya kaçarak müşteriyi herkesleşecek şekilde yönlediriyorlar. Halbuki bu durum onları kaçan müşteri sonuna daha hızlı götürüyor. Sipariş adetleri artan müşteri büyük işletmelerin radarına girmeye başlıyor ve küçük işletme artık büyük rakipleriyle rekabetçi olmak zorunda kalıyor ve kendilerini fason üretirken buluyorlar.

Ne gerek var? Denklem basit ↓

Düşük adetli ambalaj siparişi = Piyasadaki yeni ürün
Piyasadaki yeni ürün = Daha fazla pazarlama ihtiyacı
Daha fazla pazarlama ihtiyacı = Daha görsel, zor üretilen ambalaj
Zor üretilen düşük adetli sipariş = Küçük işletme

Zoru hedefleyerek müşterilerine ambalajın pazarlama gücünü iyi anlatan ve ambalaja ayırdığı bütçeyi yukarı çekmeye ikna edebilen kobi ambalajcılar hem rakiplerinin sayısını azaltacak, hem de kendilerine bağladıkları müşterileriyle beraber büyüyeceklerdir. Böylece maliyetleri daha düşük olan büyük oyuncularla pazarlarının arasını açarak daha rahat nefes alabileceklerdir.

, ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>