Minimalizm Nedir? – Nereden Başlanmalı?

Biyoloji öğrenimim sırasında öğrendim ki, doğadaki herhangi bir süreç minimum enerji harcanarak gerçekleşir. Bu enerji olması gerekenden ne bir az, ne bir fazladır.

İhtiyacımız olan her şeye sahibiz. Fazlasına göz diktiğimizde ise anlamdan uzaklaşarak kalabalık içerisinde kaybolmuş halde öz’ü ararken buluyoruz kendimizi. Bilinenin aksine minimalizm sizi uçlara götürmez, enerjinin ve odaklanmanın en yüksek olduğu yere, tam merkezine götürür yaşamın. Yaşarken yorulmazsınız.

Sadeliğin ve sakinliğin peşindeyim bir süredir, her gün yanımda taşıdığım iş çantamdan tutun da dinlediğim müziğe kadar…

İhtiyaçlar

Önceliklerinize göre ihtiyaçlarınızı listeleyin ve bu ihtiyaçların dışında sizi yoran ne varsa hayatınızdan çıkarın. Bunun için herkesleştirilmiş alışkanlıklardan da uzaklaşmalısınız. Tek misyonu göz yormak olan objeleri kaldırın, dolabınızı açıp uzun süredir giymediğiniz ne varsa vedalaşın, sabahları çalan alarmı sustururken elinize çarpan ne varsa bye bye. Minimalist olmak hiçbir şeye sahip olmamak değil, sadece ihtiyacınız kadarına sahip olmaktır. Bilgisayarınızın masaüstünden başlayın, sürekli yoruyor sizi.

İnternette, televizyonda, otoyolda, sokakta… Gördüğünüz ve duyduğunuz her reklam derinize nüfus ediyor ve sizi satın almaya yönlendiriyor. Katı meyve sıkacağı size ne anımsattı? Peki koşu bandı? Yapmayın.

Reklam kültürü önce size keyif alınacak aktiviteler sunar, sonra da o aktivitenin materyallerini satar. Kanmayın.

En bilindik olarak Apple ve IKEA ürünleri minimalist tasarlanır. Film ve reklamlarda bu yüzden apple ve ikea ürünleri kullanılır. Sakinliğin ve basitliğin içerisinde satılmak istenilen objeye dikkat çekerler. Minimal olmayan hayatımız tam tersidir; Kalabalığın içerisinde anlamı kaybederiz.

tvavmw5

Farzedelim ki işinizi değiştirdiniz ve uzaklara taşınacaksınız, yeni bir hayata başlıyorsunuz ve eşyaların bir kısmını yanınıza almanız gerekiyor. Neleri alırdınız? Çekmeceyi her açtığınızda sürekli size sırıtan eski telefonunuzun şarj aleti onu almadığınız için size kırılır mı? Bardakları koyduğunuz rafın en arkasındaki sırf bedava olduğu için orada duran aptal figürlü kahve kupası arkanızdan ağlar mı?

Değişim

Daha kaliteli bir hayat için değişime ihtiyacımız var. Birşeylerden kurtulmaya, sakinlik ve farkındalık için hem çevremizde, hem de zihnimizde yer açmaya ihtiyacımız var.

  • Birileriyle kavga etmek çok yorucudur. Gerek iş, gerekse özel hayatınızdan kavgaları çıkarın.
  • Ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri akşamdan hazırlayın. Sabahın ilk ışıklarında güne karmaşa ile başlamayın.
  • Gerçekten ihtiyacınızın olmadığı, varlığı sizi yoran bir eşyayı atın ve bunu alışkanlık haline getirin.
  • Kitaplığınızda dekor için kitap olmasın. Size ilham veren, sürekli kapağını açtığınız kitap ve dergilerin dışındakiler ya geri dönüşüme, ya da bağışa gitsin.
  • Duvarları dolduran resimleri, biri çarpsın da kırılayım diye bekleyen bibloları, hiçbirimizin anlamını çözemediğimiz heykelcikleri yok edin. Evinize 7 tane fil almak zorunda değilsiniz, sirklerdeki bütün filler sizin, onları oradan çıkarmak için çabalayın. 
  • Kesinlikle listeniz olmadan alışverişe çıkmayın. Listenizin de dışına çıkmayın.
  • Daha az konuşun, konuşurken yorulmayın.
  • Etik değerlerinize yatırım yapın, dedikodulara değil.
  • Sessizliğin tadını çıkarın ve aynı anda birden fazla konu ile ilgilenmeyin.

Ve son olarak,

  • Kıymet bilin, şükredin.

, ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>