Planlı Çalışmanın Gücü Adına: Moleskine

Hem uzun vadeli, hem günlük, hem de dakikalık gündemlerin ahenkle bir arada ilerlediği bir işim var. Devam eden projeler için farklı kaynaklardan beklediğim donelerin bir araya gelmesi ve üzerine iş yapılması gerekiyor. Dolayısıyla ipin ucu kaçmaya çok müsait. Mesaili çalışma hayatımın ilk yılında gün içerisinde halledilmesi gereken tüm işleri kısa süreli olarak hafızamda tutuyor, tekrar hatırlarsam yapıyordum fakat kesinlikle çok yorucuydu ve yönetilebilir değildi. İpin ucu mutlaka kaçıyordu.

Yıllarca (özellikle dijitalde) proje ve fikir bazlı çalışan biri olarak not tutmaya hiç ihtiyaç duymamıştım fakat mevcut işimde not tutmak ihtiyaçtan çok zorunluluktu. Öyle ki, iş saatleri dışında da ”acaba bir şey unuttum mu?” dürtüleriyle bilgisayarı açar hale gelmiş, sürekli hafızamı günlük rutinlerle doldurduğum için odaklanma problemi yaşamaya başlamıştım.

imageVe bir hediye aldım. Moleskine!

Çırpınışlarımı gören ve yaptığım işe hakim olan bir arkadaşım Haziran 2016’da Moleskine’nin 18 aylık 2016-2017 ajandasını hediye etti.

Not tutmak, planlı çalışmak, takvimle çalışmak gibi zaten faydaları ispatlanmış konulardan bahsetmeyip direkt hayatımı kolaylaştıran ve şüphesiz daha başarılı olmamı sağlayan bu ajandayı tanıtmak istiyorum.

Moleskine, her yıl özel tasarımlar çıkaran, renkleriyle ve kullanışlılığı ile gerçekten keyif veren defterlere ve ajandalara sahip bir marka. Zaman zaman abartılıyor da olsa dünya çapında azımsanamayacak kadar hayranı, takıntılı kullanıcıları var.

thumb-front-page-moleskinMoleskin maddesiyle kaplı kapaklardan üretilen defterleri yirminci yüzyılın edebiyat ve sanat camiası sıklıkla kullanmış ve böylece ünü tüm dünyaya yayılmış. Öyle ki yıllar önce Bruce Chatwin Moleskine defteri için ”Pasaportumu kaybetmek benim için kaygılanacak en son şeydi ama defterimi kaybetmek bir felaketti.” demiş, firma da bu söz üzerine tüm defterlerinin ilk sayfasında iletişim bilgisi ve kaybolması durumunda verilecek ödül için bir alan ayırmıştır. Günümüzde de ilk sayfada bu yazıyla karşılaşırsınız.

İtalyan firması olan Modo&Modo Moleskine markasının patentini alarak Ernest Hemingway, Oscar Wilde, Louis-Ferdinand Céline, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Luis Sepúlveda ve Henri Matisse gibi ünlülerin Moleskin kaplı defterler kullandığını tüm dünyaya pazarlamış ve Moleskine’in satışları patlamıştır.

18 Aylık – Haftalık Ajanda

moleskinehaftalik

moleskine stickersBenim için en uygun ajandası haftalık olanı. Öyle ki her ikili sayfanın sol tarafında ajanda olarak işlev gören haftalık takvim, sağ tarafında ise kendinize göre organize edebileceğiniz bir liste sayfası yer alıyor. Böylece haftalık ziyaret, toplantı bilgileri bir yerde, unutulmaması gereken şeyler, yapılacak işler gibi tüm diğer olaylar bir yerde toplanabiliyor. Siz, kendi işinize uygun olacak şekilde günlük veya aylık olanını da seçebilirsiniz. Ajandanın planlayıcı özelliğini güçlendirmek için yanında küçük etiketler de gönderiyorlar. Ben kullanmasam da ilginizi çekebilir.

Dolma Kalem?

Uzun zamandır sadece dolma kalem kullanıyorum. Genellikle günün anlam ve önemine göre yemeyip içmeyip oluşturduğum koleksiyonum içerisinden bir dolma kalemi akşamdan hazırlar, çantama koyarım. Ajandayı ilk gördüğümde dolma kalem mürekkebi konusunda endişe etmiş, aslında dolma kalem yüzünden ajanda kullanamadığımı hatırlamıştım fakat sonradan tüm bu endişelerimin yersiz olduğunu anladım. Yine de Moleskine kadar kullanışlı olmasalar da mürekkep konusunda en başarılı bulduğum defter markaları Leuchtturm1917 ve Rhodia.

fountain pen moleskine test

Özel Tasarımlar ve satın alma

Moleskine her yıl special edition serisi çıkarıyor, koleksiyonerleri de o tasarımları alarak biriktiriyorlar. En aşağıda o tasarımlardan birkaçını ekliyorum. Türkiye’de farklı ebatlarda ve özelliklerde Moleskine defter ve ajandalara D&R internet sitesinden veya mağazalarından kolayca ulaşabilir veya yurtdışı sitesinden ücretsiz kargo seçeneği ile adınız yazılı olarak da satın alabilirsiniz. Fiyatları karşılaştırmayı unutmayın.

peanuts_2016_moleskine_planner_1db99e17-078a-43e2-9428-5713c390aab9_grande moleskine-batman-limited-edition-notebook-08 simpsons-limited-edition-moleskine starwars_planners2016

, ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>