iPhone 6 ile Apple Servis Tecrübem

Neredeyse 10 yıl önce, 9 Ocak 2007 günü “Bu günün gelmesini iki buçuk yıldır bekliyorum.” diyerek konuşmaya başlamıştı Steve Jobs. “Zaman zaman devrim yaratan bir cihaz gelir ve her şeyi değiştirir.” diyerek iPhone 2g’yi bizlere tanıtmıştı. Gerçekten de iPhone sadece satış rakamlarıyla sınanamayacak bir konuma yerleşerek tüm hayatımızı değiştiren telefon olarak tarihe geçti. Onun öncülüğünde başlayan akıllı telefon yarışları ve gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün kullanım alışkanlıklarımız başka bir forma evriliyor, günlük hayattaki işlerimizi birer birer telefonların içerisine sıkıştırmaya devam ediyoruz. Elbette bu gelişmeleri eleştirecek değilim, aksine harika gelişmeler olarak görüyorum/görüyordum. Taa ki şu an kullanmakta olduğum iPhone 6’yı batarya (şarj yüzdesi) sorunuyla servise verene kadar. Serviste olduğu iki hafta boyunca yüzüne araba farı tutulmuş tavşan gibi kalakaldım, iş yapamaz hale geldim.

İnternette de, yakın çevremde de gördüğüm kadarıyla bir çok iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcısının aynı problemi yaşadığını biliyorum. Düşünsenize… Aldığınız nefesi bile telefonunuza saydıracak hale gelmişsiniz, 10 dakika uzak kaldığınızda dışarıda kıyametler kopuyormuş da habersiz kalıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz, işinizi gücünüzü emanet edecek kadar güvendiğiniz akıllı telefonunuz bataryasının %60 dolu olduğunu söylerken bir anda %10’a, ardından bir anda %1’e düşerek kendisini kapatıyor ve inat yaparcasına açılmıyor.

Daha günü yarılamadık bile dostum! Sen hayırdır?
Ben de bu şikayetimle Apple destek hattını arayarak destek talebi başlattım ve yaptığımız görüşmeler sonunda “Yazılımsal bir sorun sebebiyle bunu yaşadığınızı düşünüyoruz, mühendislerimiz bu konu üzerine çalışıyor, bir güncelleme yayınlayarak sorununuzu gidereceklerdir. Dilerseniz daha detaylı incelenmesi için telefonunuzu en yakın Apple Store’a bırakabilirsiniz.” cevabını aldım ve cebinde şarj aletiyle dolaşmayı hak etmediğimi düşünerek telefonumu Eskişehir Espark’ta bulunan Pupa’ya bıraktım, onlar da detaylı incelenmesi için Apple Onarım Merkezine gönderdiler. Onbeş Günün sonunda bilgi almak için aradığımda yaşadığım komedi:

 • Merhaba ben bıdı bıdı, telefonumu zıbı zıbı sebeple size vermiştim, bir süredir haber alamıyorum, ne durumdadır acaba?
 • Merhaba bıdı bıdı bey, telefonunuz servisten çıkmış, bize kargolamışlar.
 • Batarya sorunum giderildi mi?
 • Batarya sorunu mu? Ekran değişimi yapmışlar telefonunuza.
 • Senin ağzın ne der yetkili bey? Ne ekranı? Ben telefonumun şarjı bir anda bitiyor, sıfırlanıyor diye verdim size.
 • Hmmm… Telefonunuzun ön kamerasında lens kayması tespit edilmiş, bu sebeple komple ekran değişimi yapılmış.
 • İçimden: Ön kameramın çok iyi fotoğraf çekmesi bir yana, benim kaymış lens seviyor olma ihtimalim diğer yana… Peki batarya/şarj problemim çözüldü mü?
 • Yok, batarya değişimi yapılmamış. Bataryanızda bir sorun olmadığını tespit etmişler. Aniden kapanma problemi yazılımsal olabilir.
 • İçimden: Olm dalga mı geçiyonuz lan? Ben bu telefonu gün içerisinde kullanamaz hale geldim. Evde, arabada, işte, sokakta cebimde şarj aleti taşıyan kablolu bir sapığa dönüştüm sizin yüzünüzden! Ne demek bir şey yok. Ne demek yazılımsal olabilir? Ben mi yazdım işletim sistemini, düzeltsenize sorunu. Kaç aydır binlerce insan mağdur, halen -mış, -miş, lens kayması bilmem ne. Hee salağız biz. Sikeyim yapacağınız işi lan!
 • Dışımdan: Peki o zaman teşekkürler. Babay.
 • Babay bıdı bıdı bey.

Sevgili Apple, 
Benim kalbimi kırdın. Sebepsiz yere telefonumun sapasağlam ekranını kahverengi renkli çakma görünümlü bir ekranla değiştirmen ve benim bunu sineye çekmem kendime olan saygımı da aldı götürdü. Geceleri ağlıyorum Apple. Ne zaman birileri “aaa hadi selfie yapalım” dese o an telefonumun birden kapanacağını düşünerek boynumu yere eğiyor, kalabalık içerisinde yalnız hissediyorum. Benim boynumu yere eğdirdin Apple, ben ki ortamlarda “oyumu Steve’e bastım” diyen ben, “olm ne androidi lan manyak mısınız, az yiyin de Apple alın” dediğim için fanboylukla suçlanan ben. Hepsi mazi oldu artık, şimdi boynum bükük, kalbim kırık. 
Teşekkürler Apple. 

, , , ,

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>