Kullandım: Amazon Kindle Paperwhite 3

Kitabın kokusu dedim, sayfalarındaki dokunma hissi dedim, hatta ikinci el kitaptaki yaşanmışlıklar bile dedim ama yeterli olmadı sevgili okuyucu. Ben de arkadaşlarımın binbir türlü hamlesi sonucunda artık koca bir kütüphaneyi tek bir cihazın içine hapsedip sürekli yanımda taşımaya karar verdim.

Kindle nedir, ne değildir? 

Görüntüsü ve boyutu itibariyle tabletlere benzeyen, el kadar olmasıyla çantada her yere kolayca taşınabilen, güneşin en tepede olduğu anlarda bile parlama yapmayan ve hiç göz yormayan e-ink teknolojisi sayesinde neredeyse bir buçuk ay boyunca hiç şarj etmenize gerek kalmayan, en büyük amacı kitap okumak olsa da gündemi takip etmenize de olanak sağlayan e-kitapların en popüler olanı. Benim de elimde Kindle Paperwhite 3 modeli var. Paperwhite arka ışığı olan bir model, böylece zifiri karanlıkta da (genellikle uykuya dalmadan hemen önce) kitap okuyabiliyorsunuz. Heryerde bulabileceğiniz tablet bilgisayarlar ile aman karıştırmayın. Herhangi bir uygulama yükleme imkanınız yok. Sadece kitap okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda e-ink teknoloji hakkında detaylı bilgi mevcut.

Birkaç detay… 

 • Cihaza sahip olmanız durumunda internet üzerinden veya bilgisayarınız üzerinden ona e-kitap gönderebilir veya amazon üzerinden e-kitap satın alabilirsiniz.
 • Cihazda hiç Türkçe karakter sorunu yaşamadım. (Cihazın menüsü ingilizce fakat türkçe e-kitaplar ile uyumlu)

 • Kindle .mobi uzantılı e-kitapları çalıştırabiliyor. Hem Mac, hem Windows platformunda sorunsuz çalışabilen calibre isimli programı kullanarak pdf, epub gibi formatları .mobi‘ye çevirip direk cihazınıza gönderebiliyorsunuz. Oldukça kullanışlı. 
 • Satırların altını çizebiliyor veya kenara notlar alabiliyorsunuz. Güzel bir özellik de tüm kitaplardaki altı çizili kısımları tek bir dosyada topluyor olması.

 • Wifi bağlantısı sayesinde üzerine uzun bastığınız kelimeyi ister wikipedia’da, isterseniz offline sözlükte aratabiliyorsunuz. Harika özellik! Özellikle ana dili ingilizce olmayan okuyucular için english-turkish sözlük çok kullanışlı. Bir de… Wikipedia’nın yasaklandığı, sansüre uğradığı, teknolojiye karşı savaşı kaybetmiş vizyonsuz ülkelerde yaşayanlar için güzel haber! Yasaklı olsa dahi sözlük çalışıyor.

 • Kitaplarınızı gözünüze daha hoş gelen farklı yazı tiplerinde ve farklı boyutlarda okuyabiliyorsunuz.

 • Calibre üzerinden farklı dergi-gazete mecralarına RSS aboneliği oluşturabiliyor, kindle’a atabiliyorsunuz. (Pek kullanışlı değil)

Birkaç tavsiye… 

 • Çantasında kitap taşıyan biri değilseniz veya sadece popüler kitapları okuma eğiliminiz varsa bu cihaz pek size hitap etmiyor. Boşuna para vermeyin.
 • Türkçe içerik konusunda popüler kitaplar dışında çok sorun yaşamayacaksınız fakat kötü taratılmış pdf’leri kindle üzerinden okumak zor. Kaliteli hazırlanmış .epub kitaplar için facebook’ta harika gruplar var.
 • Ekranı çok hassas bir cihaz olduğunu öğrendim. Çantada gezdirdiğim için hemen internet üzerinden bir kılıf aldım. Mıknatıslı olan bu kılıfı kapattığınızda cihaz kendiliğinden olarak uyku moduna geçiyor. Açılınca da sürpriz! Evet, açılıyor (:

 • Cihazı sürekli bilgisayara bağlamak sıkıcı olabiliyor. Amazon ekibi bunu düşünmüş ve send to kindle özelliğini geliştirmiş. .mobi uzantılı kitaplarınızı direkt internet üzerinden cihazınıza gönderebiliyorsunuz. Kindle internete bağlanınca otomatik olarak indiriyor. (Harika özellik)

Sonuç olarak ben çok memnun kaldım, kitap okuyucularına tavsiye ediyorum. Eğer bir kindle sahibiyseniz veya daha detaylı bilgi istiyorsanız sizi şöyle alalım.

Görüşmek üzere.

, , , ,


Comments (3)

Tolga

Temmuz 14, 2017 by Tolga

Hocam alinan notlarin hepsi nerede toplaniyor?
Tesekkurler.

  Uygar Mitat

  Ekim 24, 2017 by Uygar Mitat

  Kitapların içerisinde bir dosya oluşturuyor ve alt alta oraya kaydediyor.

WATH

Şubat 4, 2019 by WATH

En güzel özelliği göz yormaması sanırım 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>