2018 nasıl gidiyor? Sigara işi ne oldu?

2017 hedeflerimden bahsettiğim bu yazıdan sonra blogumu biraz boşladım. O yazıyı okumuş ve günlük hayatta pek karşılaşamadığım birkaç kişiden “kesin sigaraya başlamışsındır, o yüzden yazmıyosundur” tepkisi alınca yeni bir yazı yazmanın doğru olacağını düşündüm. :=)

15 Aralık 2016 tarihinde karar verip 25 Aralık 2016 tarihinde sigarayı bırakmıştım. Ne mutlu ki aradan geçen 1 yıl 3 aydır hiç sigara içmedim sevgili okuyucu. Daha sevindirici yanı ise birkaç tetikleyici an dışında hiç canımın istememesi.

Daha önceden bir-iki kere sigarayı bırakmayı deneyip hayatımı zindana çevirdiğim için ömür boyu yoksunluk hissi ile yaşanmayacağını düşünerek tekrar bırakmaya cesaret edemiyordum. Fakat bu sefer kendimi gerçekten hazır hissedip bu yazıda da görebileceğiniz gibi bütün haklı sebepleri bir araya getirerek sigarayı bırakmıştım ve yoksunluk hissetmiyorum.

Çevremdeki herkesin “1 hafta sonra kesin başlarsın” tepkisi daha sonraları 15 gün, sonra 1 ay, sonra 3 ay, sonra 6 ay ve sonra 1 yıl sonra kesin başlarsın olarak revize oldu. 1 yıldan sonra gerçekten sigarayı bırakabildiğime onları inandırabildim ve onlarda da bir umut yeşerdi. Bırakabilirler bence.

Yıllarca fazla kiloları ile magazin programlarında boy gösterememiş biri olarak bir de üzerine sigarayı bırakıp iyice manda yavrusu olmamak için bazı önlemler aldım tabi ki.

2017’nin son 3 ayında bir karar alarak hayatımdan bazı yiyecekleri ve içecekleri kesin olarak çıkardım. Bunlar neler mi?

  • Pazarlama endişesiyle koruyucu madde kullanılmış ve paketlenmiş gıdalar
  • İşlenmiş gıdalar
  • Adını tek seferde okuyamadığım, ne olduğundan emin olmadığım katkı maddeleri olan gıdalar
  • Kola ve tüm gazlı içecekler (Haftada bir gün bira içiyorum)
  • İlk maddeye giriyor ama yine de belirtmek istedim: Cips, bisküvi gibi atıştırmalıklar kesinlikle yok.
  • Ekmek, pilav, makarna, simit, poğaça ve türevi gıdalar yemiyoruz. (ekmeği sadece ayda bir kere kokoreç ile beraber yiyorum)
  • Kahvaltıda bile ekmek ve türevi hiçbir şey yemiyorum. İnsan alışıyor.

ve bir kural olarak ne yiyecek olursam olayım kendime “Bunu yemek zorunda mıyım?” diye soruyorum. İçime sinmiyorsa yemiyorum.

Sonuç: Sigarayı bıraktığım için az da olsa iştahım açılmıştı fakat buna rağmen yaklaşık 6 ayda 11 kilo verdim. Üstelik yeme düzenimi değiştirmemin yanına egzersiz veya bir spor faaliyeti ekleyemedim. Mal gibi bütün gün bilgisayarın karşısında oturuyorum halen. Havaların ısınması ile beraber önümüzdeki günlerde hareketlenerek kilo verme ivmesini arttırmayı düşünüyorum.

Bir süre farkındalığımı arttırmak için sigarayı bırakma ve kilo verme olaylarını hayatımın merkezine oturtup kafamı o yönde yordum. Fakat sonradan bu yaşam tarzını rutin hayatım haline getirmeyi başardım ve hem kafamı dinlemek için, hem de gelecekte ticari bir faaliyete dönüşebilecek şekilde ahşap atölyesi kurmaya başladım. Gizem’i de ikna ettim ve neredeyse mobilya imal edecek donanımda alet edevat, makine ve hammadde ile dolu bir atölyeye sahip olduk. Şimdilik ufak ufak çalışmalarımızı yapıyor olsak da 2019’da profesyonel cnc router ve lazer plotter edinerek hızlanmayı planlıyoruz.

Durum bu. Siz nasılsınız?

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>